Wątroba w Medycynie Chińskiej

Dla Chińczyków wątroba jest czymś więcej niż tylko narządem układu trawiennego, odgrywającym ważna rolę w metabolizmie człowieka.

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej główną funkcją wątroby jest utrzymywanie swobodnego i równomiernego  przepływu energii w ciele. A więc wątroba odpowiada za rytm wszystkich funkcji fizjologicznych oraz sposób w jaki się zachowujemy. Jeżeli krążenie Qi zostaje zablokowane, mogą pojawić się zaburzenia emocjonalne związane z gniewem takie jak: niecierpliwość, frustracja, złość, drażliwość, agresywność. Kiedy emocje te są tłumione , może doprowadzić to nawet do depresji. Prawidłowy i niezakłócony przepływ  energii Qi jest również konieczny dla utrzymania prawidłowego trawienia oraz w procesie miesiączkowania.

Kolejną bardzo ważną funkcją wątroby jest oczyszczanie oraz  przechowywanie krwi i uwalnianie jej do obiegu przy zwiększonej aktywności fizycznej.  Podczas przechowywania krew ulega oczyszczeniu, jeżeli jednak w wątrobie panuje zastój funkcja ta nie przebiega prawidłowo i zostają wydzielane  toksyny. Przyczynia się to wtedy do powstania trądziku , czyraków, ropni, kwasicy, egzemy i alergii. Natomiast jeżeli  funkcja przechowywania krwi nie jest spełniana przez wątrobę prawidłowo mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania: zbyt obfite , nieregularne lub skąpe miesiączki.

Mówi się, że” wątroba rządzi ścięgnami i oczami” – ścięgna , które związane są z funkcją wątroby mają zdolność do kurczenia i rozluźniania mięśni,  a kiedy nie są one wystarczająco „nawilżone” i odżywione tracą tą funkcję. Skutkiem tego jest pozbawione giętkości, sztywne ciało.

Wątroba wpływa  również na stan oczu , ponieważ jej meridian przebiega przez tkanki otaczające gałki oczne. Zaćma, jaskra, stany zapalne, zaczerwienienia, nadmierne łzawienie, krótko- i dalekowzroczność odzwierciedlają kondycję naszej wątroby.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>